Komfort cieplny przez wielu utożsamiany jest z okresem zimowym i czasem intensywnego ogrzewania. Ale czy naprawdę tylko wtedy nam na nim zależy? Czy nie jest to standard, którego oczekujemy w swoich mieszkaniach oraz miejscach pracy przez cały rok? Zapewnia to ciepło systemowe, wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców i przekonując, że pojęcie „sezonu grzewczego” dawno już nie istnieje. Decyzja zawsze należy do Klientów.
Edukacja
Pojęcie „sezonu grzewczego”, kiedy za nas decydowano o rozpoczęciu i zakończeniu dostawy ciepła do budynków, mocno utkwiło w świadomości Klientów i Konsumentów ciepła systemowego. Dlatego prowadzimy działania edukacyjne, przekonując do zalet tego rozwiązania. Wspólna aktywność dostawców i Klientów ciepła systemowego powoli przynosi rezultaty w postaci wzrastającej liczby Klientów, którzy z nastaniem okresu letniego nie wyłączają ciepła systemowego, zabezpieczając tym samym ciepło w mieszkaniach w chłodne dni. Takich dni jak pokazują zestawienia temperatur dobowych w miesiącach maj-sierpień jest coraz więcej.
Technika
Niepewność co do pogody towarzyszy nam w dzisiejszych czasach o każdej porze roku. Znaczące spadki temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza, począwszy od maja zdarzają się coraz częściej. Jeżeli dodatkowo tym spadkom temperatury towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, automatycznie negatywnie wpływa to na komfort cieplny w naszym mieszkaniach i miejscach pracy. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest dostawa ciepła systemowego przez cały rok.
Automatyka pogodowa zamontowana w węzłach cieplnych steruje dopływem ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej. Oznacza to, że gdy temperatura spada i robi się chłodno (temperaturę graniczną określa Klient), węzeł automatycznie włącza się i uruchamiana zostaje dostawa ciepła do budynku. Gdy temperatura wzrasta, automatyka odcina dostawę ciepła na cele ogrzewania. Nie ma zatem obawy, że ciepło będzie „płynąć” w grzejnikach, gdy nie ma takiej potrzeby. Wszystkie węzły cieplne należące do Veolii są dostosowane do ogrzewania całorocznego. Natomiast w węzłach należących do Klienta, to on decyduje o wyposażeniu go w automatykę pogodową.
Nowoczesne urządzenia automatyki pogodowej zamontowanej w węźle cieplnym, to zdecydowanie tańsze, bardziej wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla mieszkańców niż indywidualne dogrzewanie się w chłodniejsze dni innymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi czy olejowymi.
Zdrowie mieszkańców i stan budynków
Utrzymanie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok ma znaczenie dla stanu technicznego budynku i zdrowia mieszkańców.
Kiedy mówimy o cieple w pomieszczeniu, mamy najczęściej na myśli temperaturę otaczającego nas powietrza. Tymczasem ogrzewamy nie tylko powietrze, ale również ściany i inne elementy konstrukcyjne budynku. Utrzymanie stałej temperatury i niewychładzanie budynku oznacza także, że ściany i stropy nie mają szansy zawilgotnieć. Zabezpieczamy się w ten sposób przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami tj. grzybami na ścianach wewnętrznych i elewacjach zewnętrznych.
Nie możemy zapominać również o tym, że odpowiednia temperatura w mieszkaniach pozwala uniknąć przeziębień, które są szczególnie częste w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią.
Zdarza się, że w okresach przejściowych, licząc na znaczne oszczędności, Klienci decydują się na szybkie zakończenie dostaw ogrzewania i późnej w wyniku spadku temperatur zewnętrznych na jego ponowne uruchomianie. Tymczasem jest to tylko pozorne oszczędzanie, gdyż tym działaniem doprowadzamy do całkowitego wychłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku. Ponowne ogrzanie budynku wiąże się ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami, niż w sytuacji, gdy do takich wychłodzeń nie dopuścimy. Oczywiście, wymierną korzyścią jest zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym, a więc oszczędzamy na remontach, nie mówiąc już o zachowaniu zdrowia mieszkańców.
Klientów zainteresowanych usługą dostawy ciepła przez cały rok zachęcamy do skontaktowania się ze specjalistami Veolii.
Na podstawie publikacji www.cieplosystemowe.pl