×
W archiwach Veolii Energii Łódź zachował się niezwykły ślad historii Łodzi – fotograficzna dokumentacja z rozbudowy i pracy elektrowni EC1, portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi z początku ubiegłego wieku. Obszerny zbiór pochodzi z lat ok. 1922-1940. Autorem większości zdjęć jest łódzki fotograf W. Jekimenko.
„Obejmując w końcu lat 80. Funkcję dyrektora najstarszej łódzkiej elektrociepłowni, w trakcie zapoznawania się z zakładem pokazano mi m. in. leżący w piwnicy stos pudełek ze zbiorem negatywów. Firmowy fotograf wykonał je techniką „na szkle” w okresie międzywojennym i w latach 40. ubiegłego wieku w elektrowni łódzkiej. Jak się później okazało, znaleźliśmy skarb. Fotografie były bezcenne, bowiem pokazywały nie tylko obiekty elektrowni, historię jej budowy, ale i klimat tamtych lat. Po zakończeniu eksploatacji EC1 i przekazaniu jej miastu zdjęcia zostały przeniesione do archiwum elektrociepłowni EC3, gdzie czekały na „lepsze czasy”. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów fotografii i historii mogą być nareszcie zaprezentowane w całości.”
Andrzej Boroń, dyrektor EC1 w latach 1988-2003
W skład archiwum wchodzi blisko 2000 wielkoformatowych szklanych negatywów, głównie o wymiarach 18×24 cm. Poza nimi w archiwum znajduje się także kilkadziesiąt odbitek (dużo późniejsze niż same negatywy). Oprócz zdjęć miasta i dokumentacji z przebudowy elektrowni można znaleźć tam niewielki zbiór fotografii z prywatnego życia ówcześnie zarządzającego dyrektora Ulmana.
Unikatowe fotografie W. jekimenki z Archiwum Veolii eksponowane były na wielu wystawach, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz w Warszawie i Kaliszu.
Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia ze zbioru „Energia czasu – archiwum Veolii”.